Novinky

projekt Bylinková zahrádka v Podprůhonu

12.03.2018 08:00

Nový počin Spolku Podprůhon v kultivaci veřejného prostoru. Projekt podpořený částkou 52.022 Kč z grantového programu Zelené Oázy, který vyhlašují Nadace Partnerství a společnost MOL Česká republika. Spolek Podprůhon se zavazuje odpracovat 420 hodin dobrovolné práce svých členů a ostatní sousedů. Autorkou studie a projekt dozoruje zahradní architektka Ing. Markéta Lážňovská.

Rádi bychom sousedsky vybudovali malou bylinkovou zahrádku a vysadili jedlé keře na zanedbaném městském pozemku v ulici V. Burgra, vedle tzv. amfiteátru. Pozemek je nyní zarostlý náletovými a popínavými dřevinami, je znečištěný komunálním odpadem. Zbytek drátěnkového plotu neplní svůj účel. Ještě v sedmdesátých letech zde stály dva hornické domky. Poté co se zřítily při výstavbě kanalizace, se na pozemku postavila řada garáží. Ze zbytku pozemku, nad opěrnou zdí (pozemek p.č. 3678), se stala "země nikoho". Kvůli své rozloze (cca 100 m2) prostor nemá ambice stát se parkem nebo komunitní zahradou, ale může tu vzniknout malé, ale příjemné místo. Věříme, že čistá a upravená zahrádka nebude svádět k odhazování komunálního odpadu, jak je tomu dnes, a možná přiměje kolemjdoucí se zastavit, potěšit se pohledem na kvetoucí bylinky a keře a poučit se o jejich prospěšnosti a využití z informačních tabulí, případně si bylinku uštípnout do kuchyně.

Ve třech víkendových brigádách se pustíme do:

1. Likvidace náletových, často suchých, keřů a džungle přísavníku. Sesbírání a likvidace komunálního odpadu.

2. Terénní úpravy pozemku tak, abychom získali co největší využitelnou a přístupnou plochu vzhledem k svahu pozemku. Oddělení "našeho" pozemku p.č. 3678 od vedlejších pozemků drátěnkovým plotem.

3. Vybudování podélného zábradlí z historických pískovcových patníků a podélných břeven.

4. Vybudování vyvýšených záhonů, jejich umístění na štěrkové podloží, vyplnění zeminou a kompostem.

5. Výsadby, instalace informačních tabulek, případně instalace plastiky.

6. Slavnostní otevření při vernisáži Kladenských dvorků.

7. Sousedská slavnost - v přilehlém prostoru "amfiteátru" uspořádáme sousedskou snídani nebo odpolední grilování s využitím bylinek ze záhonů a přednáškou zahradní architektky. Pozváni budou především sousedé, kteří se aktivně zapojili do projektu.

Přijďte nám pomoct i Vy!

 

 

Maso jsme si užily. Teď už jen půst.

11.02.2018 17:56

Zdařilé fotky Petra Koblížka z letošního masopustního průvodu z Podprůhonu na Mayrau najdete v naší fotogalerii.

 

Masopust na Mayrau odchází z Podprůhonu 10. února 2018 v 13:00

27.01.2018 20:51
A je tu zase po roce Mayrau Masopust a příležitost si vyhodit z kopýtka, projevit svůj nahromaděný tvůrčí potenciál, tancem se poveselit, trochu ulítnout.
 
Sraz podprůhonského průvodu je v sobotu v 13:00 na náměstíčku Viktora Stříbrného.
 
Nicméně, přijďte již v pátek 9.2.2018 k Lohům, Kolmistrova 386, v 17:00 nebo později. Můžete si tu na sobotu splašit masku, pomoct nám vytvořit další masky a samozřejmě se dobře pobavit. 
 
Oprášíme masky z minulých ročníků, které potřebují najít nové nositele. Máme Bakcha, Smrtku, Klibnu, Medvěda. Zvládneme vytvořit nějakou novou tradiční masopustní masku? Bude skvělé, když s sebou přinesete jakýkoliv materiál a nástroje na tvoření - štetce, barvy, lepidla, látky, pásky, dráty, sichrhajcky, nůžky, řezáky,... A nejlepší bude, když spolu nápady probereme předem.
 
A nezapomeňme na múziku! Půjde s námi loňská kapela pod vedením Lenky Harigelové, ale akustický dojem během pochodu nezanedbejme. Jsou vítány trubky a trumpety, dudy, vozembouchy, řehtačky, dupák i heligonka. 
 

Napište nám své náměty na    spolek@podpruhon.cz   

<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>
KLA•DEN•DÁŘ

Kalendář akcí

brigády Bylinková zahrádka

termíny brigád:  7.a 8. dubna 2018,  21. dubna,  26. a 27. května

9. Valná hromada Spolku Podprůhon

Ve čtvrtek 21. září 2017 od 18:00 v klubovně v zahrádkářské kolonii (Kolmistrova ul. naproti Muňáku). Zveme všechny členy Spolku Podprůhon, ale i zájemce o členství ve spolku a dění v Podprůhonu. Výroční zpráva o činnosti a hospodaření, volba výboru spolku, spolkové projekty a podněty...

Podprůhonské Letní Kino

Pojďte si užít atmosféru letního kina do amfiteátru v Podprůhonu! V pátek 4. srpna promítáme novou českou komedii Špunti na vodě. Vstupné zdarma, občerstvení zajištěno.

Výstava plastik a kreseb Viktora Stříbrného v Mayrau

Vernisáž k výstavě je v neděli 29.1.od 15 hodin.

1 | 2 >>