12 Hostinec Taverna

Dnes již nic nenasvědčuje tomu, že v prostoru za vámi po dlouhá desetiletí stával populární hostinec V Podskalí, od 20. let 20. století fungující pod světáčtějším názvem Bar Taverna (čp. 171). 

Původní dům zde někdy krátce po roce 1846 postavil Josef Rohan s manželkou Františkou. Hostinské podnikání v něm rozjel František Tichý, který dům koupil v roce 1858. Kdy přesně se tak stalo, není úplně jasné, první doklad o existenci hostince totiž máme až z roku 1872.

Po celkové přestavbě budovy v letech 1889-1899 byla vedle výčepu a trojice menších místností součástí hostince i tančírna, počátkem 20. let 20. století obohatil nabídku podniku nový vinárenský provoz. Rodina Tichých vlastnila hostinskou koncesi do roku 1934 - již rok předtím se František Tichý vinou ekonomické krize a nákladné rekonstrukce hostince dostal do finančních potíží, jež skončily exekuční dražbou. V ní dům koupil Jan Brejník. Od roku 1934 držela hostinskou koncesi jeho neteř Růžena Brejníková, a to až do roku 1941, kdy byl provoz hostince ukončen. Dům byl poté přestavěn a sloužil k nájemnímu bydlení, velmi rychle však chátral a v roce 1967 byl na základě úředního rozhodnutí zdemolován.

V souvislosti s hostincem stojí za zmínku ještě drobná rarita. V roce 1898 povolila městská rada Františku Tichému podzemní propojení trubek pivního tlakostroje z hostince v čp. 171 do sklepa protějšího domu čp. 810, který tehdy patřil rovněž Tichému. V čp. 810 se tedy narážely sudy a pivo odtud bylo pod tlakem vháněno do trubek pod ulicí až do protějšího výčepu. Bližší podrobnosti o důvodech tohoto uspořádání neznáme, v kontextu kladenských hospod šlo ale skutečně o unikum.

sbírka Sládečkova vlastivědného muzea v Kladně
sbírka Sládečkova vlastivědného muzea v Kladně