Rekonstrukce historické studánky
v Bukovské ulici

Rekonstrukce historické studánky byla prvním velkým komunitním projektem Spolku Podprůhon. Projekt byl finančně podpořen z Fondu místních iniciativ Nadace VIA, jehož generálním partnerem je společnost Philip Morris ČR, částkou 70 tis. Kč. My jsme přispěli 450 hodinami dobrovolné práce.

Autory nové podoby studánky jsou architekti Ondřej Rys a Lenka Slívová. Úpravy terénu prováděla firma ESTA s.r.o., odborné zednické práce mistři Jeroným Zapletal a Josef Loh.

Projekt zahrnoval rozebrání původních pískovcových bloků, jejich impregnace, vybudování zídky, terénní a zahradní úpravy svahu, vybudování plotu. Po neúspěšných pokusech přivést a udržet v opravené studánce vodu jsme v roce 2016 do studánky umístili levitující čočku, která připomíná původní funkci. Na objekt přispěl Fond komise rady města pro životní prostředí částkou 12 tis. Kč.

Zpravodajství ČT o projektu zde.

foto: Vláďa Líba
foto: Vláďa Líba

Studánka se nachází v místech nejstarší podprůhonské zástavby, kde se podle pamětníků říkalo "V Courku", a prý zde bývala voda po celý rok. Voda se tu nabírala okovem přivázaným na dlouhém provaze. Tak jako mnohé podprůhonské živnosti, byly také zdejší studánky a pumpy místem setkávání rodáků a sousedů, sdílení každodenních starostí, místem upevňování jejich dobrých vztahů. Bohužel neúprosnost času a narůstající potřeby moderního průmyslového města vzaly Podprůhonu mnohé. Připravily je i o studánky. Některé byly zasypány, z některých se staly pumpy. Studánka Bukovka přišla o vodu, když se v osmdesátých minulého století stavěla radiála Pod Zámkem, její pramen byl sveden do kanalizace. Byla tu však dál, i když značně poškozená a nevzhledná. Jako jediná se ale zachovala až do dnešních dnů.  


Studánka Bukovka v roce 2022