16 Studánka Bukovka
Naše putování Podprůhonem zakončujeme symbolicky v místech, kde jeho historie začala. Právě v této oblasti vznikly některé z prvních podprůhonských domů a jeho nejstarší historii zřejmě pamatuje i tato studánka. Ta je dnes poslední z mnoha veřejných studní, které bývaly zdrojem pitné vody pro zdejší domácnosti.
Tato historická studánka se nachází v místech nejstarší podprůhonské zástavby, kde se podle pamětníků říkalo "V Courku", a prý zde bývala voda po celý rok. Voda se z ní nabírala okovem přivázaným na dlouhém provaze. Tak jako mnohé podprůhonské živnosti, byly také zdejší studánky a pumpy místem setkávání rodáků a sousedů, sdílení každodenních starostí, místem upevňování jejich dobrých vztahů.
Bohužel neúprosnost času a narůstající potřeby moderního průmyslového města vzaly Podprůhonu mnohé. Připravily je i o studánky. Některé byly zasypány, z některých se staly pumpy. Studánka Bukovka přišla o vodu, když se v osmdesátých minulého století stavěla radiála Pod Zámkem, její pramen byl sveden do kanalizace. Byla tu však dál, i když značně poškozená a nevzhledná. Jako jediná se ale zachovala až do dnešních dnů.
Studánku opravili v roce 2013 společnými silami místní obyvatelé sdružení ve Spolku Podprůhon, přispěli 450 hodinami dobrovolné práce. Autorem nové podoby studánky je Ing. arch. Ondřej Rys. Komunitní projekt podpořila částkou 70 tis. Kč nadace VIA z programu podpory místních iniciativ, jehož partnerem je firma Philip Morris ČR. Vodní prvek byl přidán v roce 2015 díky dotaci Magistrátu města Kladna.
Od studánky směrem ke kladenským hřbitovům vede cesta do někdejší panské zahrady, jejíž části se pro velké množství buků od nepaměti říkalo Bukovka. Část území později tvořil ovocný sad, jehož pozůstatky jsou ve svahu patrné dodnes. Sad patřil město Kladnu, které již před rokem 1918 pořádalo každý rok na podzim dražbu veškerého ovoce na stromech v sadu - ten, kdo nabídl nejvyšší částku, mohl ovoce otrhat a následně prodat ve vlastní režii.